TASCA BUSINESS’tan İslam dünyasına merhaba

0
533

İslam dünyası; tarihi zenginliği, doğal güzellikleri, müthiş ekonomik potansiyeliyle, gelişmesinin önündeki engelleri  aşmak isteyen 57 ülkeye sahip büyük bir güç haline geldi bugün. Genç nüfusu, dinamik iş dünyası ile dünyanın gözünü çevirdiği bu ülkelerin büyük bir kısmının karşısına, bugüne kadar hep sömürgeciler çıkmış. Bu süreçte çok büyük yaralar almış, dolayısıyla bir türlü istediği refaha kavuşamayan ülkeler var. Bu noktada şüphesiz ihtiyaç duydukları şey, samimi bir dost eli, insanca yaklaşan kardeş bir ülke, güven veren, kendisini sömürmeyecek bir iş dünyası…

Coğrafi konumu ve stratejik önemiyle dünyanın dikkatle takip ettiği Türkiye; hem doğulu hem batılı, hem Avrupalı hem Asyalı, gittiği yerlere katkıda bulunan anlayışıyla, dünyada ender ülkelerin başında geliyor. Bu yönüyle Türkiye; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da yıllardır başlattığı bir süreci, bugün daha da ileriye taşıyarak, “kazan-kazan” ilkesiyle birlikte geleceğe umutla koşuyor.

Şüphesiz  İslam ülkelerinin bu büyük hedefe ulaşmak için yatırım, üretim, ihracat, yeni pazarları keşfetmek, yeni fırsatları ve imkânları değerlendirmek gerekiyor. Özetle  büyük firmalarımızın  “dünya markası” yolunda koşması gerekiyor. Bunu yaparken de  İslam ülkelerinin birbiriyle yapacakları  her türlü dirsek teması, ticaret  alanında daha hızlı mesafe almasını sağlayacak.

İşte “TASCA BUSİNESS” dergimiz Türkiye ile İslam ve Afrika ülkeleri arasında diplomatik, siyasi, ticari, kültürel  bir köprü olma hedefiyle yayın hayatına başlıyor. Bu hedefi gerçekleştirmek için  Körfez ülkelerinden Malezya’ya, Kenya’dan Nijerya’ya, Tunus’tan Kamerun’a, Libya’dan Güney Afrika Cumhuriyetine ve Fas’a kadar bütün İslam ülkelerinin ekonomisi, kültürel değerleri, ne alınır ne satılır gibi bilgileri, ürün ve hizmet talepleri ile raporları ve haberleri; Türkçe ve İngilizce olarak yayınımızda bulacaksınız. Birçok Türk  ve kardeş ülkelerimizin şirketlerinin başarı hikâyelerini, bu hikâyelerin mimarlarıyla yapacağımız söyleşileri sayfalarımıza taşıyacağız.

Kısacası “TASCA BUSİNESS” zengin içeriği, baskı kalitesi, çağdaş tasarımı, çarpıcı analizleri, sektör araştırmaları, ülke raporları, ses getiren röportajları ile iş dünyası ve ülke yöneticileri için referans önemli bir kaynağı olacak. Dergimiz İslam ülkelerindeki  yatırım fırsatlarını ve iş imkânlarını da büyüteç altına alacak, uluslararası pazarlara açılmak isteyen iş dünyası için önemli bir rehber olacak.

Afrika Kıtasının her noktasına THY ile uçarak, her ülkeye Büyükelçilik açarak diyalogları daha da ileri götürmek isteyen Türkiye; Afrika’ya ışık saçıyor. Dünyanın dört bir tarafına yayılan Türk firmaları da, uluslararası pazarlarda olduğu gibi ay yıldızlı bayrağımızı Afrika’da da gururla dalgalandırıyor. Türkiye, bu müthiş sinerji ile 2023 yılında ihracatını 250 milyar dolara çıkmayı amaçlıyor. Şüphesiz bu büyük hedefe ulaşmak için yatırım, üretim, ihracat, yeni pazarları keşfetmek, yeni fırsatları ve imkânları değerlendirmek gerekiyor. Özetle Türk firmalarının “dünya markası olma” yolunda koşması gerekiyor. Bunu yaparken de Afrika kıtası ile yapılacak her türlü dirsek teması, Türkiye’nin muhakkak daha hızlı mesafe almasını sağlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz