Muhafazakar giyime MADE IN TURKEY mührünü vuracağız

0
375

Modanisa’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Türe, “Çoğunluğu Türkiye’den 1.000 marka ve tasarımcıyı dünyaya taşıyoruz. Türkiye’den global olarak tanınan 5 moda markası çıkarmak, en önemli hedeflerimiz arasında… Bir diğer hedefimiz ise İstanbul’un, muhafazakar giyimin dünyadaki önemli merkezlerinden birisi olmasını sağlamak. Yeni pazarlara açılarak, yıllık 1 milyar dolar ciroyu da yakalayacağız” dedi.

Kerim Türe, “Lojistik altyapımız ve muhafazakar modadaki öncü konumumuzla iş ortaklarımıza hizmet sunuyoruz. Türkiye’deki birçok küçük, orta ve büyük ölçekli marka ve üreticinin dünyaya açılan kapısı olduk. Çok yakında dünyanın çeşitli merkezlerinde yerel lojistik merkezleri de açacağız. Mesela çok yakında Avrupa’nın önemli bir ülkesindeki lojistik yatırımımızı duyuracağız” ifadelerini kullandı.

Dünya helal ürün pazarında hızla yükselen Türkiye, muhafazakar moda alanında da adını daha yüksek sesle duyuruyor. Bu alandaki en büyük girişimlerden biri olan Modanisa, 10 yılda çoğunluğu Türkiye’den 1.000 marka ve tasarımcıyı dünyaya taşımayı başardı. Modanisa’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Türe, “Bugün, tavrı ve tarzıyla, giyip yakıştırdığıyla, toplumda kendine yer açabilen; değerlerinden vazgeçmeden günün gereklerine ayak uydurabilen; tercihleri ve kimliğiyle gurur duyabilen; çekinmeden ve korkmadan kendini olduğu gibi gösterebilen; tarzından ödün vermeden, kendisi olmaktan vazgeçmeden, hayatında fark oluşturabilen bir kadın varsa, çorbada bizim de tuzumuz olduğunu düşünüyoruz” dedi. Dergimize özel röportaj veren Kerim Türe “İstanbul’un, muhafazakar giyimin dünyadaki önemli merkezlerinden birisi olmasını sağlamak istiyoruz. Hedefimiz yeni pazarlara açılarak, yıllık 1 milyar dolar ciroya ulaşmak” diye konuştu. İşte Kerim Türe’nin sorularımıza verdiği cevaplar:  

ÖDÜLLERİ SÜPÜRDÜ

– Modanisa’nın hizmet vermeye başlamasının bu yıl 10’uncu yılını kutluyorsunuz. 10 yıllık serüveninizi özetlemenizi istesek, neler anlatırsınız?

– Her şey önce bir hayal ile başladı. Türkiye’nin ilk uluslararası online alışveriş sitesi Modanisa.com olarak, kadının kendi değerlerinden vazgeçmeden hayatını zenginleştirmesine rehberlik etme hayaliyle 2011’de yola çıktık. Sonra o hayali bir amaç ve vizyon ile hayata geçirdik: İnançlarına göre bir giyim tarzı benimsemiş dünya kadınlarına, tam da istedikleri gibi iyi görünüp, iyi hissetmeleri için stil sahibi alternatifler sunduk, sunmaya devam ediyoruz. Çünkü biz Modanisa olarak, güçlü yarınlar için kadınların güçlenmesinin gereğine inanıyoruz. Biliyoruz ki kadınlar, her geçen gün daha fazla sosyal hayatın içinde varlık gösterecek; inançlarından taviz vermeden hedeflerinin ve hayallerinin peşinde ilerleyecek; kıyafetlerini gururla taşırken, hayatı tüm imkanlarıyla birlikte kucaklayacak.
2016’da İstanbul’da ilk kez gerçekleştirmeye başladığımız Modest Fashion Week ile Türkiye’yi ‘modest’ modanın dünyadaki merkezlerinden biri haline getirmeyi hedefledik ve bu yolda da başarılı olduk. Çalışmalarımızın karşılığını modaseverlerin gösterdiği beğeninin yanı sıra uluslararası ödüllerle de taçlandırdık.
International Business Excellence Award tarafından verilen “E-ticaret ve Dijital Deneyim” ödülünün yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri tarafından verilen İslami Ekonomi Ödülü’ne layık görüldük.
2021 yılı başında “The Center for Global Muslim Life” (Küresel Müslüman Yaşamı Merkezi) tarafından düzenlenen “Global Muslim Social and Spiritual Impact Awards” (Küresel Müslüman Sosyal ve Manevi Etki Ödülleri) kapsamında, başta ABD olmak üzere 90 ülkeden gelen oylarla “En iyi Müslüman Modası Şirketi” seçildik.
Bu süreçte toplam ciromuz içinde ihracat payımız yüzde 80’e ulaştı; hatta geçiyor. Bunun da bizi son dört yıldır Türkiye’nin e-ihracat şampiyonluğuna taşıdığını gururla ifade etmek isterim. 

2020’de Güneydoğu Asya’da çok önemli bir adım attık ve Malezya’da lansman yaptık. Güneydoğu Asya’da yaklaşık 300 milyonluk Müslüman ağırlıklı bir nüfus var. Malezya, o bölgenin en gelişmiş ekonomilerinden biri olduğu için önceliklerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca 32 milyon Malezyalı nüfusunun 26 milyonu aktif internet kullanıcısı ve 16 – 64 yaş arasındaki Malezyalı kullanıcıların yüzde 80’i online alışveriş yapıyor. Malezya, bu nedenle bizim için çok önemli bir ülke.
2019’da başlattığımız bir diğer çalışmayı yine geçtiğimiz yıl tamamladık ve çalışanlarımızı ortağımız yaptık. 2020’de çalışanlarımıza ayrılan 5 milyonluk hissenin değeri halihazırda 8 milyon TL’yi geçer hale geldi. Bu değer artışının 5 yıl içinde 10 kat olmasını hedefliyoruz. Gündelik giyimden gece elbiselerine, spor kıyafetlerden mayolara ve aksesuarlara kadar 100.000 adet ürünü her gün yüzbinlerce ziyaretçiyle Modanisa.com sayfalarında Türkçe, İngilizce, Arapca, Fransızca, Bahasa ve Almanca olmak üzere 6 farklı dilde buluşturuyoruz.
Modaseverlerle sadece online değil, ‘offline’da da bir araya gelecek ortamlar oluşturuyoruz. Deneyim mağazası sayımızı, geçtiğimiz günlerde kapılarını açan alışveriş merkezi Zeruj Anatolia’da açtığımız mağaza ile 6’ya çıkardık. Toplamda 4 bin metrekareye ulaşan deneyim mağazalarımızda Türkiye’den müşterilerin yanı sıra özellikle Orta Doğu, Endonezya, Malezya, Amerika, Kanada, İngiltere ve Fransa’da yaşayan ve modanisa.com’dan alışveriş yapan müşterilerimizi de ağırlıyoruz.
Tüm dünyada reklam – tanıtım yatırımlarımız var. Avrupa’da, Amerika ve Orta Doğu’da pek çok TV kanalında ve pek çok büyük şehrin caddelerinde Modanisa reklamlarını görebilirsiniz.
Bugün, tavrı ve tarzıyla, giyip yakıştırdığıyla, toplumda kendine yer açabilen; değerlerinden vazgeçmeden günün gereklerine ayak uydurabilen; tercihleri ve kimliğiyle gurur duyabilen; çekinmeden ve korkmadan kendini olduğu gibi gösterebilen; tarzından ödün vermeden, kendisi olmaktan vazgeçmeden, hayatında fark oluşturabilen bir kadın varsa, çorbada bizim de tuzumuz olduğunu düşünüyoruz. Gerisi, elbette kadınların kendi tercihleri…

BİN ŞİRKET, KÜRESELLEŞTİ

– Bundan sonrası için nasıl planlarınız var?
– Yatırımlarımızla ve faaliyetlerimizle, iş birliği yaptığımız markaların çalışmalarını destekleyen bir moda platformu olmayı amaçlıyoruz. Modanisa.com olarak çoğunluğu Türkiye’den 1.000 marka ve tasarımcıyı dünyaya taşıyoruz. Türkiye’den global olarak tanınan 5 moda markası çıkarmaya katkıda bulunmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bir diğer hedefimiz ise İstanbul’un, muhafazakar giyimin dünyadaki önemli merkezlerinden birisi olmasını sağlamak. Yeni pazarlara açılarak, yıllık 1 milyar dolar ciroya ulaşmak ve alanında dünyanın en çok tanınan, sevilen, öncü firması olmaya devam etmeyi amaçlıyoruz. Asya’dan Avrupa’ya kadar dünyada büyümek için çeşitli planlar yürütüyoruz. Malezya lansmanı da bu yönde attığımız önemli adımlardan biriydi. “Küresel düşünüp, yerel hareket edebilme” yaklaşımıyla uluslararası düzeyde büyümeyi sürdürüyoruz.

Lojistik altyapımız ve muhafazakar modadaki öncü konumumuzla iş ortaklarımıza hizmet sunuyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana 10 yıllık süreçte Türkiye’deki birçok küçük, orta ve büyük ölçekli marka ve üreticinin dünyaya açılan kapısı olduk. Bu şirketleri dünyanın dört bir yanındaki müşterileriyle buluşturduk. Bunu şimdiye kadar Türkiye’deki depomuzdan yaptık. Artık o kadar büyüdük ki, iş ortaklarımıza daha iyi hizmet verebilmek için çok yakında dünyanın çeşitli merkezlerinde yerel lojistik merkezleri de açacağız. Mesela çok yakında Avrupa’nın önemli bir ülkesindeki lojistik yatırımımızı duyuracağız.

‘YOUR WORLD TO WEAR’

-Geçtiğimiz ay global bir motto lansmanı yaptınız. Mottonuz nedir ve neden bunu tercih ettiniz?

-Modanisa olarak, her şeyin bir hayalle başladığını söylemiştik. 10 yıl önce başlayan yolculuğumuzda daima, inandıkları şekilde giyinmeyi tercih eden kadınlara yakın mesafede durmayı, onları dinlemeyi, ihtiyaçlarının farkında olmayı, ihtiyaçları olduğu anda destek sağlamayı, kadının hayat yolculuğunu rahat ve keyifli geçirmesine katkıda bulunan bir yol arkadaşı olmayı tercih ettik. Modanisa olarak, güçlü yarınlar için kadınların güçlenmesinin gereğine inanıyoruz. Kadınlara, istedikleri şekilde iyi giyinmeleri ve görünmeleri için alternatif sağlıyor; hayatın içinde istedikleri gibi ilerlerken, inançlarından taviz vermeden iyi görünüp iyi hissetmelerine destek veriyoruz.
Şimdi bu yolculuğu bir adım öteye taşıyor ve muhafazakar kadının, giyim tarzını sorgulayanlara vereceği en iyi cevabı, “kendisi olmak” tercihini tüm dünyaya bir motto olarak ilan ediyoruz: Hayata katılmanın yeni yollarını bulmak için, “kendin olmak” Modanisa… Bu mottomuzu İngilizce’de ise “Your World To Wear” şeklinde ifade ediyoruz.

SEKTÖR ÇOK BÜYÜYECEK 

– Muhafazakar moda sizce kalıcı olacak mı?
– Şu ana kadar yaşadıklarımızı belki de muhafazakar modanın kendisini kabul ettirme süreci olarak tanımlayabiliriz. Bundan sonra, ana akım içinde güçlü bir kol olarak varlığını sürdürecek ve daha da büyüyecek. Tasarım, muhafazakar kadınların ihtiyaçlarına yönelik inovasyonlar daha fazla önem kazanacak. Sürdürülebilirlik konusu zaten tüm modanın ana gündem konusu. Bu konu, muhafazakar modanın da en önemli başlıklarından birisi olacak. Daha fazla tasarım, daha fazla inovasyon ve daha sağlıklı, kaliteli, sürdürülebilir moda anlayışı, muhafazakar modanın geleceğini belirleyecek başlıklar olacak. Tüm dünya kadınlarında olduğu gibi, muhafazakar Müslüman kadınlar da hayattan daha fazla pay talep etmeye, sosyal hayata daha fazla katılmaya başladıkça, bu değişimin önünde durmak mümkün değildi. Konunun uzmanı isimler, yurt
dışında olsun, Türkiye’de olsun bu değişimde bizim de katkımız olduğunu söylüyorlar. Eğer öyle ise bundan ancak büyük bir mutluluk duyarız. Biz, sosyal hayattan daha fazla pay almak isteyen kadına seçenek sunmak için yola çıkmıştık. Eğer kadının kendisine güvenine, sosyal hayata katılımına, eğitimine, hobisine, yapabilirliklerine katkımız olmuşsa, ne mutlu bize…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here